To si takhle jedeme s rodinou na výlet za kamarádem a po cestě pozorujeme desítky bažantů podél silnic a na polích. Mají teď vrchol toku, takže žádný div, ale je super jich vidět tolik.
Nicméně, když už jsme si řekli, že si nějakého taky vyfotíme, tak za další zatáčkou sedí u silnice dvě Orebice!? A to se prostě jen tak nevidí... no není nádherná?
Orebice rudá (Alectoris rufa) totiž není v České republice původním druhem. Pochází ze západního Středomoří, odkud byla v minulosti dovážena do některých evropských zemí pro lovecké účely.
V 50. letech 19. století byla orebice rudá dovezena do Českých zemí jako zpestření tehdejších honiteb. Ptáci byli chováni v zajetí a příležitostně vypouštěni ke střelbě, ale žádné pokusy o jejich trvalé usazení v přírodě tehdy podniknuty nebyly.
Teprve později se objevily snahy vypustit orebice do volné krajiny s cílem vytvořit stabilní populaci – tyto pokusy však skončily neúspěšně. Nevhodné klima, konkurence s místními druhy (např. koroptví polní) a absence ideálního biotopu zabránily jejich přirozenému rozšíření.
Přesto se orebice rudá u nás čas od času objeví – většinou jako jedinci uprchlí z umělých odchovů či bažantnic, kde se stále chová pro myslivecké účely. Pokud tedy na poli zahlédnete pár těchto zavalitých ptáků s rudým zobákem a výrazným límcem, jde s největší pravděpodobností o „návštěvníky z chovu“.
I když nejsou u nás běžnou součástí přírody, pohled na ně potěší každého milovníka ptactva a připomene pestrost života kolem nás.
Mrzí mě, že jsem nestihl víc fotek, ale i tak je to super...
Zanechat komentář
Zobrazit všechny komentáře →